Alice + lösdrift = sant

Lagom till när jag smet från jobbet idag började det regna och blåsa lite ute. Lite tråkigt, men efter den här fantastiskt soliga veckan tänker jag inte klaga på det. Däremot tyckte jag att det var lite synd att Alice blev blöt lagom tills jag skulle rida. Men det hade jag inte behövt bekymra mig för, när jag kom till stallet såg det ut såhär:

20140314-01

Alice myste i halmen medan regnet fullkomligt öste ner ute. Lite fuktig i pälsen var hon, men inte pisseblöt som jag hade förväntat mig. Jag red barbacka en sväng idag och Alice kändes väldigt pigg och glad vilket var roligt. Får se vad vi hittar på i helgen!

När jag hade släppt ut Alice och grejat en stund såg det ut så här i hagen:

20140314-02

Skulle ju önska att de kunde behaga stå lite närmare varandra så alla tre kan få vara under taket samtidigt, men tydligen så är det för trångt för det… Det här var nog första gången jag såg Alice och Blondie vara där inne samtidigt, så långt ifrån varandra som möjligt. Dumma hästar.. =)

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.