Det var soligt och fint väder när jag kom till stallet idag, helt underbart verkligen! Jag tog av Kaprifol täcket och borstade henne grundligt ute i solen medan hon åt lucern och hö. Lyfte hovar, borstade igenom manen och svansen och kapade av ungefär två decimeter av hennes långa svans. Stor skillnad! Nu slipper hon släpa den i leran också.
När hon ätit upp sitt kraftfoder gick vi på en liten promenad, bara hon och jag, och hon skötte sig utmärkt. Vi gick längre än förra gången och hon skrittade på så fint så. Tränade även lite med röstkommandon för start och stop och det gjorde hon riktigt bra. Hon kan även korta och länga stegen i skritten bara genom att jag ändrar tempot bredvid henne. Det var mycket liv och rörelse runt gården idag, så lite saker stannade vi och tittade på, men hon var inte rädd för något.
Alice: ”Alltså. Höet ligger på andra sidan staketet. Det måste ha blivit nåt fel?”
När vi var tillbaka i stallet fick hon fortsätta äta sitt hö och jag borstade Alice medan hon stod och solade sig i lösdriften. Vid sextiden kom Sofia ner och det var dags att släppa in Kaprifol till ”vargarna”. Lite nervöst var det allt men det gick faktiskt ganska bra. Blondie gjorde ett par utfall mot henne men Kaprifol lät sig inte skrämmas utan vände bara rumpan till och sparkade bakut, smidigt som en katt, i luften mot Blondie som då vände och gick därifrån. Majsen var lite mer läskig, hon låter ju som en drake den där tanten, men inte heller där blev det någon action direkt. Vad gjorde Alice då? Jo hon smög sig närmare Kaprifol, stannade, lade öronen bakåt och blängde lite och sedan gick hon därifrån. Tuffing verkligen!
Vid ett tillfälle blev Kaprifol bortjagad från den grusade delen och lyfte benen så högt hon kunde när hon travade genom leran. Då var hon snygg minsann! Men ganska snart var hon tillbaka vid den grusade delen och när jag lämnade stallet för kvällen stod Kaprifol ensam och åt vid höbalen och alla tre tanterna stod några meter bort och tittade på henne! Kändes väldigt skönt att hon kom åt att äta så på direkten.

Det börjar bra..
Gjöm inte bort att börja löshoppa henne åxå.
Det skall börjas i tid…
Tror du Uno Boman har löshoppnings-kurser fortfarande? =)
Du får väl ringa och fråga om han har vägarna förbi.
Han har definitivt inte glömt bort Gusspångryttarna.
Han är bara 71 år så varför inte 🙂
Uno Bohman
0511-610 48
Stenum ANNILSBO
53294 SKARA
Haha! Får göra det! Fast Kaprifol är inte på långa vägar i kondition för att börja löshoppa än på ett tag.