Fredagsridning

Vaccinationen blev flyttat till måndag så jag jobbade på som vanligt och åkte till stallet på eftermiddagen. Jag red båda hästarna i hagen idag, det har nämligen trillat ner ett träd i hagen sedan förra sommaren och efter lite fix var det helt möjligt att hoppa över och det kunde jag såklart inte motstå. Det ligger dessutom invid staketet så det var både inramat och inbjudande.

IMG_4509

Kaprifol var först ut och efter lite uppvärmning i skritt och trav, där hon kändes ganska så fin och väldigt pigg, travade vi mot hindret och flög över! Kaprifol hoppade stort, landade i galopp och efter lite övertalning kunde jag sakta av till trav. Vi hoppade en gång till och det gick lika bra då! Kaprifol tyckte det var jättekul och bjöd fint!

IMG_4489

Även Alice fick skutta över hindret två gånger. En gång i trav och en gång i galopp, hon kändes riktigt fin även hon och frustade nöjt flera, flera gånger. Jag hade sadel på Kaprifol, men Alice red jag barbacka!IMG_4497 IMG_4492

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.