Handhäst

När jag kom hem igår var det någon som hade plogat hos oss, och inte bara hos oss utan hela vägen in på skogsvägen bakom vår gård och bort till den sista kohagen. Antagligen är det Pär som ska ut och jaga någon dag och vill ta sig in en bit i skogen utan att köra fast. Snällt att han (eller vem det nu var) att ta resterna efter Alices plogning också! Jag red Alice och hade Kaprifol som handhäst på kvällen sen och vi följde den plogade vägen hela biten innan vi vände och sen tog vi vägen över gärdena tillbaka och där släppte jag Kaprifol så vi kunde galoppera och busa lite! Ute på gärdet gick snön upp till knäna på Alice, så ni kan tänka att det var lite tungt!

De börjar föresten bli duktiga på det här med handhäst-ridning nu och jag kan numera oftast trava längre sträckor utan att Kaprifol eldar upp sig utan hon håller sig bredvid med huvudet i höjd med Alices bog ungefär. Det är svårast när Alice är för pigg, jag rider ju henne med en hand och håller Kaprifol med den andra och ibland går det gärna fortare och fortare 😉 Men igår gick det bra och vi travade länge på skogsvägen innan vi gick ut på gärdet.

Idag jobbar jag hemifrån och tar emot hovslagaren tidigt på morgonen. Antagligen blir det en lunchpaus med ridning i ljuset också. Sol ska det ju bli idag också verkar det som!

IMG_9945

4 tankar på “Handhäst

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.