Som ni kanske minns testade jag att ställa ut den förra höbalen utan hönät för att se hur det skulle gå, och det gick ungefär som jag hade tänkt. Inte så bra 😛 Andra dagen fyllde jag sju IKEA-påsar med ”spill”, sånt som hästarna river ner på marken och inte äter. Jag kunde fylla på med dessa påsar sen när de ätit ner balen under lådans kanter, och då åt dem, men så tänker jag ju inte riktigt hålla på. De åt upp balen på två dagars kortare tid, sen om det beror på att de kunde äta snabbare eller om det fanns mindre gräs i hagen, det återstår att se. Men nu har jag i alla fall provat och kan lättare ”argumentera” för att varför vi ska ha nät på vår höbal, om det skulle behövas.
Däremot tyckte jag ju att höet blev lite väl packat i vår hölåda när balen liksom expanderat i lådan, så det blev lite väl svårt för hästarna att få loss maten när vi hade nätet på. Därför har jag nu gjort lådan en sektion större. Vi tog ju av ett lager när lådan var klar, så jag behövde bara såga till en extra bräda, så hade jag material så det räckte till en sida till. Sen vet jag inte riktigt om jag satte fast sektionen så himla bra, men det går ju alltid att göra bättre i efterhand. Jag hade nämligen ingen lust att starta den sågen som sågar brädor snett på längden i mörkret när jag var själv hemma, så jag kunde inte sätta en snedsågad bräda i ”hörnet” utan det blev en fyrkantig en. Men men, det funkar i alla fall, så nu är lådan lite större, får se om det räcker.
Jag har även kopplat in ”utelampan” så nu kan man mocka ute medan det är mörkt också. Förhoppningsvis har vi ju snart en knapp till denna lampan också, så man slipper ha sladdar hängandes överallt i stallet. Jag vet ännu inte när elektrikern kommer, men jag hoppas han kommer i november i alla fall.