Söndagen kom med solsken och efter frukost blev det lite fix med lammen. Det är en månad kvar till slakt nu men eftersom vi bara har tio slakttider och 21 lamm är det ju inte alla som slaktas nu. De minsta lammen kommer därför sparas över vintern och då är det viktigt att de tacklamm som är kvar inte blir betäckta av bagglammen, så nu kände vi att det var dags att sära på dem innan brunstsäsongen kommer igång. De största tacklammen som vi valt ut som ska slaktas i oktober + alla baggar fick därmed släppas ut på det bästa betet vid Viksgården, och övriga tacklammen har fått komma ut till de vuxna tackorna. Anledningen till att vi inte släppt alla tacklamm där är att det betet är inte lika bra, och de som ska slaktas i oktober ska såklart ha det bästa betet.
Det gick smidigt i alla fall, och vi hämtade även de två stora baggarna så fick de komma ut med ”slakt-och baggruppen” så kanske vi kan beta deras hage en gång till sen. Under en period här under hösten kommer vi ha fåren i tre olika hagar, så då gäller det att planera lite i förtid. Lite beroende på vädret och när installningen blir såklart.

I veckan som var fick vi ett paket brädor hem, lagom till att det förra lasset var färdigmålat. Så när fåren var klara tog vi in detta paket i fårhuset och började måla och olja. Det var ett relativt litet paket med material som ska vara runt fönstren. Det mesta är dock helt omålat så då blir det ju lite extra pyssel med olja och grundfärg i olika omgångar.

Under eftermiddagen var det dags för kalas igen! Loke är ju rutinerad vid det här laget och cyklade bort till byahallen med Axel, men de kom överens om att Loke fick cykla hem själv när kalaset var slut. Samtidigt cyklade jag och Nora ner till sjön för hennes livs andra kompiskalas, nu var det Orla som fyllde fem år! Inte varje år man kan ha ett sånt här sommarkalas i mitten av september, men man får passa på! Det blev skattjakt, plask i sjön, lek och tårta innan vi cyklade hem två timmar senare. Och Lokes kalas var klart samtidigt men han kom hem lite före oss!

Efter kalasen hann jag olja några brädor till medan barnen roade sig och sen fick de hoppa ner i badkaret medan jag försökte få ordning på bombnedslaget till huset. Och efter det var de så trötta så trötta så det fick bli en kvällsmacka vid tvn en liten stund innan läggdags!
