Två av våra tackor har dragit igång lamningssäsongen med en väldig punktlighet. I onsdags stod det ”145 dagar sedan baggsläpp” i kalendern, och både Opal och Blackie ploppade ut fina lamm. Opal, född 2023, var först ut strax efter lunch och två fina lamm var snart på benen. En tacka och en bagge. Axel var hemma och skickade uppdatering och skrev även då att det kommer nog fler lamm senare idag.

Jag hade köpt lite hönsmat på vägen hem från jobbet senare under eftermiddagen och körde således upp direkt till ladan för att lämna säckarna, och passade då såklart på att titta på lammen. Och då var det inte bara Opals lamm i halmbädden utan en alldeles färsking som Blackie frenetiskt slickade torr. Axel trodde han skulle hinna laga mat innan den kom, men icke! Så jag avslutade middagslagningen och Axel passade på Blackie, för vi förväntade oss nog ändå att det skulle komma två lamm till, och det gjorde det. Så trillingar för Blackie alltså!

Vi har också börjat ta träckprov på fåren, baggarna var först ut i veckan och den ena nollade och den andra hade bara lite förekomst av ägg så vi avmaskar inte dem i år utan kan släppa ut dem direkt.

Så ut fick de komma i går, torsdag. Vi har inte gått över deras sommarhages staket än så de fick komma ut i ponnyernas vinterhage, där det faktiskt redan vuxit upp lite gräs, tillräckligt för baggarna att rata höhögen de fick med sig i alla fall. Ponnyerna går sedan knappt två veckor tillbaka i skogshagen.
