Fluxfallet

I söndags var det dags för ponnykul-träff igen och den här gången blev destinationen Fluxfallet, ca 20 minuters åkväg hemifrån oss. Vi slog också rekord med sex ponnys/hästar den här gången då alla sex barnen var med på var sin springare. Lyckligtvis var även alla mammor och pappor med så alla kunde passa varsin ponny/häst!

Killarna lastade sig snällt hemma och framme uppförde de sig världsvant och stod snällt bundna vid släpet medan vi sadlade och inväntade att alla skulle bli klara.

Vi har varit vid nedre delen av Fluxfallet tidigare men vi har inte gått rundan som leder runt sjön, och det var alltså det vi gjorde idag. En runda på 3 km där det bitvis var ganska brant uppför, spännande tyckte barnen!

Loke red Assim och Nora Domino, och idag var Loke lite modigare och ville också trava lite vilket gick bra så jag hoppas han fick lite positiv känsla för det och vill göra det även nästa gång.

Annars gick vägen mestadels i skogen över rötter och stenar så det var få möjlighet till trav.

Efter lite drygt halva vägen var vi uppe vid Fluxfallets topp och efter att vi tagit oss över en liten bro (vissa hästar krävde lite övertalning men inte våra svarta gossar!) pausade vi för fikapaus. Det var ju ändå morsdag och alla pappor var väl där lite mot sin vilja, så fika var ju tvunget!

Fin utsikt hade vi också!

Det var inte så mycket vatten i själva fallet, men det gjorde inte oss något. Efter fikan och lite lek vid vattnet tog vi oss vidare på rundan som nu ledde oss nerför och tillbaka till parkeringen där vi började.

Nöjda barn och nöjda hästar!

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.