Lions Head

Planen för sista dagen på exkursionen i Sydafrika var att bestiga Table Mountain som är dryga 1000 m över havsnivån och ligger alldeles intill Kapstaden. Tråkigt nog låg det ett tjockt molntäcke över bergen så utsikten däruppifrån var minimal och det blåste något ofantligt just denna dag. Vi beslöt oss då för att bestiga plan B i stället; Lions Head. Det är en bergstopp inte långt ifrån Table Mountain som är lite mindre; endast 669 m över havet. Här fanns det inga moln och när man går upp på denna knalle är man mestadels på den sidan som det blåser minst på. Trots att vi valde det ”lilla” berget var det en ganska tuff klättring bitvis då det var ganska brant när vi närmade oss toppen.

Utsikten där uppifrån var riktigt fin, vindarna var dock ganska starka där uppe så det kändes bäst att hålla sig i mitten!

Efter vår bergsbestigning åkte vi på vinprovning! Haha, det anade ni inte va? För 23 svenska kronor fick vi prova två vita viner och tre röda viner, alla ifrån Sydafrika såklart. Vinnaren för mig och Axel blev det röda Gouverneurs Reserv (2010), mycket smakligt vin! Axel var tråkigt nog chaufför för dagen så han fick anamma riktig vinsmakar-anda och spotta ut, alternativt ge bort, sitt vin medan vi andra glatt drack upp glas efter glas. Det blev en trevlig upplevelse som ni säkert förstår!

Sista kvällen med gänget tillbringades på en restaurang med gångavstånd från Two Oaks och jag fick äntligen smaka på den där Springbocken som man ser över hela landet. Lite ren-känsla över det hela, gott!

Dagen därpå blev det ingen sovmorgon utan vi lämnade Two Oaks vid niotiden på morgonen, med alla väskor packade. Dagen tillbringade vi i stan och lite på den blåsiga stranden innan vi satte oss på flygplatsen och drack öl tills klockan blev sju så vi kunde gå på planet till Paris och slutligen komma hem till Göteborg igen!

Snipp, snapp, snut, så var sagan slut! Hoppas ni uppskattade den lika mycket som vi gjorde! 😉

2 tankar på “Lions Head

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.