Lugna lördagen

Jag tänker inte skriva vilken tid vi klev ur sängen i dag men kan lova att det var en lååång välbehövd sovmorgon! Lite semesterkänsla nästan, med inget uppbokat alls idag.

IMG_1203

Framåt eftermiddagen packade vi ryggsäcken med lite fika och gav oss ut i solen och traskade via Härlanda Tjärn och Svarttjärn bort till Västra Långevattnet. Där satte vi oss vid strandkanten och fikade lite och blickade ut över vattnet och hade det riktigt lugnt och skönt en stund innan vi gick hemåt via en annan väg. Nio kilometer gick vi sammanlagt på omkring 2.5h, inklusive vår fikapaus vid sjön.

IMG_1207

En bra lördag helt enkelt! Nu ska Axel laga ”grekiska grönsaker med kött i ugn” till middag och till det har han bakat italienskt bröd. Tror nog att det kan bli riktigt gott =)

IMG_1205

2 tankar på “Lugna lördagen

  1. En ……………..hebben jullie zaterdag lekker gegeten??? Het kwam bij mij over als lekker!!!! Nog een fijne dag, oma

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.