Idag har jag tagit ledigt från jobbet för att köra in Kaprifol till kliniken. Jag vet inte riktigt hur lång tid det kommer att ta och vi ska vara där mitt på dagen så jag tyckte att det var smidigast att vara ledig i stället för att försöka klämma in hemma-jobb före och efter besöket. Jag har dessutom en del sparade semesterdagar för just sådana här tillfällen.
Linda kommer hit snart och hjälper mig under dagen och Axel jobbar hemifrån idag och tar en paus lagom tills att vi ska lasta. Förhoppningsvis slipper han komma till kliniken när vi är klara och ska lasta och åka hem.
Jag har inte direkt några förväntningar på dagen men jag håller så klart tummarna för att det ska vara en så liten skada som möjligt. Jag hoppas mest på att hon ska få slippa stå i liten hage och som det känns just nu så kommer hon få gå i större hage oavsett vad de säger idag, men det är ju lätt att säga nu. Benet har i alla fall hållit sig relativt fint, det är lite, lite svullet och varmt över området men hon är inte halt i vare sig skritt eller trav. Men det är ju bara dumt att spekulera, i eftermiddag har vi förhoppningsvis ett svar.