Lidköping och galopp

I går tillbringade jag nästan hela dagen i Lidköping där min syster och hennes familj campar! Det var en riktigt fin camping och det var ganska så mysigt inne i förtältet till husvagnen. Vi var dock inte där så mycket utan åkte på en shoppingrunda, åt lunch inne i stan och sen besökte vi även Läckö Slott i regnet.

IMG_5670

På kvällen när jag kom hem gav jag Esmée sista penicillinsprutan och tog av bandaget. Såret såg riktigt fint ut men jag bestämde mig ändå för att lägga på ett nytt bandage för säkerhets skull. Nu får hon ha det ett par dagar och sen sätter jag på den där plast-sprejen jag fick utav veterinären.

Kaprifol fick även lite motion trots tappsko. Jag har tagit av den andra framskon och tänkte att jag motionerar henne på mjukt underlag om det går, tills hovslagaren kommer. Så i går värmde vi upp på skogsvägarna och sen gjorde vi vårt första ”galopp-pass” på riktigt länge. Vi höll till ute på gärdet och rullade runt i en stor och härlig galopp. Lite fick jag hålla i både mig och henne men för att vara unghäst och få galoppera så här öppet skötte hon sig riktigt bra! Vi skrämde upp en hare en gång och då flög vi iväg lite och gjorde en serie bocksprång men vi överlevde både Kaprifol och jag! Jag avslutade passet med att skritta runt och jobba henne lite och efter en stund lossnade det och hon skrittade fint och avslappnat.  IMG_5672

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.