Tömkörningen igår måste ha gjort underverk för Kaprifol var toppenfin att rida idag! Jag red hemma i paddocken och trots ojämnt och lite kladdigt underlag jobbade Kaprifol riktigt stadigt och fint i traven. Jag gjorde en mängd övergångar, tempoväxlingar blandat med att hon bara fick jogga runt spåret helt avslappnat och hitta takt och balans. Hon var jättelätt och fin i munnen och det blir ju så mycket lättare att svänga när hon är avslappnad och eftergiven. Lite galopp blev det också och även om hon inte är lika fin där som i traven gör hon fina framsteg. Jag har börjat ställa lite mera krav i galoppen nu jämfört med tidigare då jag var nöjd med att galoppera några enstaka varv i lätt sits längs fyrkanten. Idag växlade jag detta med att sätta mig upp lite mer och ta nåt varv på stora mittvolten eller liknande. Inga problem alls sa Kaprifol.
Hon var lite matt i dag men jobbade ändå på riktigt duktigt. Kanske var det tur att hon var lite matt för annars hade jag aldrig kunnat sluta rida, så roligt var det idag.
I morgon får hon en promenad tillsammans med Alice, på lördag rider vi ut och på söndag kör vi ett dressyrpass igen. Men då tror jag att vi går bort till Viksgårdens paddock och får lite bättre underlag under hovarna.