Ett lass grus kom lastat

Igår efter lunch kom det en lastbil inrullandes på gården, med grus!

Vi sprang såklart ut för att skåda händelsen och det var allt lite spännande tyckte Loke.

Tretton ton 8-16 makadam, och det ska alltså läggas in i fårhuset när Grävar-Martin har grävt ut lite först, så vi sen kan gjuta betong. Man lägger ju gärna inte betong rakt på lera/jord utan nåt lite stabilare är ju bra att ha som grund.

I övrigt har vi (ja mest Axel då) börjat sätta lite panel i stallet! Vi klurade på vad vi kunde göra som inte bidrog till att vi smutsar ner verkstan, och här fanns det ju nåt som kunde göras! Några stående brädor spikades upp först, för att ha nåt att sätta sponten i, och sen var det bara att börja sponta!

Jag och Loke var med lite då och då, och jag har spikat i hela två spikar! I övrigt har vi lekt ute och jag fick en hel del ogräs rensat i grönsakslandet.

Två rader med brädor kvar! De jobbigaste dock för i nästa bräda måste det karvas i, för varje balk… Skoj va!

Det kommer dock inte bli gjort idag för idag har vi semester på riktigt och ska åka till Edsviks camping och hälsa på Tilda och Noah. Loke pratar om Noah varje dag så vi tänkte göra honom lite extra glad så här på Axels sista semesterdag. På måndag är det jobb för honom igen!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.