Todays

Så här såg det ut i morse när jag var ute i hagen strax innan klockan åtta för att hämta in Kaprifol. Hästarna hade morgonvila och njöt av att det ännu inte blivit så varmt. Kaprifol hängde villigt med in i stallet i alla fall!

IMG_2547

Ridningen gick bra, vi travade över lite bommar, och galopperade lite över bommar. Kaprifol kändes pigg och fräsch men jag red inte så länge på banan eftersom vi hade ca 20-25 min ridning till och från banan och hon har ju som sagt precis vilat i nästan två veckor.

IMG_2550

Kaprifol var lite svettig och dök direkt ner i sandlådan när hon kom ut i hagen, alla hästarna gillar verkligen att rulla sig i sanden/jorden utanför lösdriften.

IMG_2556

När allt detta kvar klart var klockan runt tio och jag och Axel drog igång med handling, gräsklippning, lite trädgårdsfix, tvättning och så lite dörrbygge hann vi med också.

Regel-delarna till dörren är färdigsågade, pluggarna är tillverkade och nu är även plugghålen på plats.

IMG_2561

Därefter sågade vi spår i alla reglar där skivorna ska passas in.

IMG_2563

Och till sist limmade vi pluggarna i de större reglarna så de torkar tills i morgon.

IMG_2564

I morgon ska skivorna och frigoliten sågas till och sen är det dags att sätta ihop dörren. Det borde ju inte ta så lång tid så vi hinner kanske fortsätta med sadelhängarna medan dörren torkar =)

Lämna en kommentar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.