Nordens Ark

I morse ringde klockan före sju och klockan åtta satt vi i bilen allihop och körde de ganska exakt två timmarna till Nordens Ark. Där mötte vi upp drygt halva min familj och nästan hela Axels familj! Det var en djurpark med vacker natur, ett stort gäng utrotningshotade djur och en fin lantgårdsavdelning. Vädret var inte det bästa, men det kunde varit värre också!

Ett av mina favoritdjur var vildhästarna helt klart, första gången jag sett dem!

En annan favorit var den katten som låg här och hade det gott.

Lunch intogs på Varggrillen och det blev hamburgare till oss och Loke valde att äta korv med bröd. Gott! Vi hann torka upp lite också innan vi gick ut på etapp två och efter det gick vi till Lantgården och kikade på söta kaniner, getter, höns, får, hästar, kossor och en enorm gris.

Ponnyridning!

Och som sagt, vädret!

Men vi hade kul ändå! Vid tretiden var vi rätt nöjda och Nora dödstrött. Hon somnade i Axels famn på väg tillbaka till bilen och fortsatte sova hela vägen hem.

Dagen avslutades med spaghetti och köttfärssås med Kaj & Tilda och Britt & Simon. Ett försök till att fånga småkusinerna på bild!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.