Hos Britt och Simon

Vi anlände utan större bekymmer hos Britt och Simon igår kväll vid tiotiden och vaknade därför upp på plats i morse! Efter frukost gick vi ut och tog direkt tag i huvudprojektet för vår vistelse här; räv-säkra hönsgården.

Några hål i nätet lagades och när lades ut på marken på utsidan så inga djur kan gräva sig in. Och så byggdes det en liten farstukvist också, likt den vi byggt på vårt hönshus.

Vi passade även på att storstäda hönshuset och snygga till det lite på utsidan.

Blev inte så tokigt!

Vi har även hunnit med en fika med Simons föräldrar och lite allmänt lek och bus.

Loke ville hemskt gärna bada också så det fick han göra under kvällen. Det var bara Britt som ville hoppa i poolen tillsammans med honom dock, Kallt!! Men de var i längre än jag räknat med faktiskt.

I morgon ska vi besöka en liten djurpark i närheten och Axel hade hittat nån gammal gruva man man kika in i också. Och så kanske vi hinner med nåt mer projekt här på gården. Får se!

4 tankar på “Hos Britt och Simon

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.