En lördag

Den här dagen skulle ju också ha lite regn på sig, men det började soligt så Loke fick rida en sväng på förmiddagen. Han ville rida redan igår men då var ju vädret inte så skoj, idag var bättre. Vi tog med oss Nora i barnvagnen och Axel fick en timme med traktorn i lugn och ro. Goliat har inte orkat lyfta så bra i bak det senaste och ville gissningsvis ha olja. Nånstans. Axel lyckades lösa det med hjälp av min bror i telefon, så det var ju bra! Olja hade vi hemma dessutom.

Vi gick ner till sjön och Assim doppade hovarna och drack lite.

Sen började det se rätt mörkt ut på himlen så Loke fick åka vagnen sista biten så vi småsprang lite för att hinna hem innan regnet. Det gjorde vi! Loke hann tillochmed cykla lite.

Sen blev det innelek under eftermiddagen, och handling.

Och tidigt lördagsmys! Med melon, vindruvor och lite godis!

Nora hjälpte mig att fixa medan grabbarna gjorde kvällsrundan på gården. Och nu sover båda barnen innan klockan åtta (var länge sen) så nu ska vi se om vi lyckas se en film!!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.