Under förmiddagen när Nora sov fortsatte jag och Loke att snygga till lite bakom stallet. De sista stockarna togs bort, en del skit gömde vi i vedskjulet och så klippte vi gräset där borta. Axel trimmade under kvällen sen också så det blev riktigt tjusigt.
Till lunch åt vi jordgubbar och glass, det får man göra på sommaren va?

Efter lunch (eller närmare strax efter två) åkte vi nämligen på hösilageplast-återvinning och där bjöds det på korv med bröd. Det kom säkert tio traktorer med släp medan vi var där, nöjd kille kan ni tro va?

Vi blev av med all vår plast också, himla najs! Helt gratis var det också (på tippen kostar det att lämna in).
Klockan fem var det dags för nästa stora händelse, ny häst på gården! Lucas kallas han för och verkar vara en snäll och go kille. Han, och de andra hästarna, tog det hela riktigt lugnt så de ska nog bli ett gäng rätt snart. Synd att alla ska vara bruna bara!

Sen blev det middag med Tilda och familj, och därefter hagbyte på fåren. Nu ska de få rensa ogräs i ena sommarhagen tänkte vi! Äntligen får vi nytta av allt stängselarbete i våras.

Och poff så var klockan nästan åtta! Kvällsmacka och bums i säng för barnen.
