Stall och ny tupp

Igår kväll efter tacomiddag gick vi ut till stallet allihop och fixade iordning hästarna för ridning!

Loke ville ha ridbyxor på dagen till ära.

Lite mörkt på himlen, men vi höll tummarna för att vi skulle klara oss från det värsta regnet.

Jag ville rida en kortis på banan för att känna lite hur känslan var efter torsdagens dressyrträning. Men först skrittade vi fram i skogen.

Och sen tog vi några varv inne i paddocken. Kändes ganska bra, tyckte Kaprifol kändes ganska alert och med mig.

Sen blev det fredagsmys med vattenmelon och popcorn! Och idag började vi dagen med löshoppning av fyra av fem hästar i stallet. Assim och Nellie var först ut och Assim hade mycket eld i baken idag och busade och bockade riktigt ordentlig. Roligt att se!

Och därefter fick Kaprifol och Strumpan hoppa. Vi hade tre hinder med ett galoppsprång mellan varje så det blev ett gymnastikpass. De hoppade också fint!

Trötta och nöjda hästar efteråt! Skönt att vila inne när regnet smattrar mot betongplattan.

Efter lunch packade vi ihop oss och åkte till Fjärås där Mikaela och Tobbe bor. Vi gick rundvandring på gården för att spana in vad som hänt sist vi var där, fikade, rastade barnen ute och åt pannkaksmiddag!

Det var faktiskt uppehåll medan vi var ute, men Nora var redo för vattenpölar! Vi hälsade på deras djur också; hästar, katter, höns och ankor!

Och innan vi stoppade barnen i bilen för att åka hem fångade vi in den största orsaken till besöket i en låda. En tupp!

Vi fick ju som bekant ta bort vår tupp och redan innan dess hade jag pratat med Mikaela om att få ärva deras tupp! De ska låta en av deras yngre förmågor ta över tronen så det passade bra för dem också.

Så nu sitter vi i bilen på väg hem med två snart sovande barn i bilen och en tupp som ska få komma in i hönshuset när vi kommer hem. Så hoppas vi att han och våra hönor kommer trivas tillsammans!

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig om hur din kommentarsdata bearbetas.