HU vad det blåser!

Det hade börjat blåsa ganska bra redan när jag körde från jobbet idag vid fyratiden. Vid ett tillfälle ”kastades” bilen typ en meter åt sidan (kändes det som i allafall) så det blev till att ta det lite lugnt på vägen hem.

När jag kom till stallet dröjde det inte många minuter innan regnet kom, och det pölade på ganska bra medan jag mockade lösdriften. Alla tre hästarna var rena och fina idag så jag skippade borstningen på dem idag, Alice skulle ju ändå vila eftersom hon var halt.

Jag hade även insläppet idag men det var ganska många hästar som redan var inne så det gick väldigt fort så vid halv sju ungefär kunde jag börja pyssla lite med Marcello som jag skulle rida idag. Jag har hand om honom hela helgen då hans ägare är bortrest. Förhoppningsvis är Alice fräsch tills på söndag, för då har jag och Susanne planerat och rida ut tillsammans, men om Alice fortfarande är halt då så blir det ju inget med det såklart.

Just när jag red Marcello var det uppehåll i regnet och vad jag kommer ihåg så lade jag inte märke till om det blåste nåt speciellt. Nu däremot, när jag sitter med lite godis i soffan, viner det riktigt ordentligt utanför fönstren. Skönt att sitta inne och mysa då!

imageMarcello och Alice i somras

 

Solvecka!

 

 

Kolla in detta! Det kommande vädret för Partille ser INTE dumt ut om jag får säga så! Hoppas att Alice blir fräsch snabbt så vi kan sticka ut i skogen och njuta av våren. Annars får vi mysa vid en solig vägg i stället, och det är ju inte så dumt det heller.

Sol

Idag har jag fått in mitt allra första ”egna” uppdrag på jobbet, från en kund via telefon! Känns lite coolt faktiskt! En speciell XRD-analys ska det bli =) Känns kul, det är dessutom något som vi aldrig tidigare har gjort, så det blir spännande att se vad vi får ut av det hela.