Nionde juni

Första dagen på jobbet efter långhelgen gick i rasande fart! Mycket som ska jobbas undan nu innan semestern, men det är bara trevligt att ha mycket att göra. Efter jobbet åkte jag till stallet i vanlig ordning och pysslade lite med hästarna. Kaprifol fick en välförtjänt lugn dag idag och på måndagar är det ju Emelie som har hand om Alice. Jag gick en liten gräspromenad med Kaprifol och bara njöt av solen. Lite vattenträning blev det också dock, hon har ju dragit på sig mugg såklart, nu när hon lärt sig klaffsa i leran. De tre svarta benen är odrabbade, men hennes vita bakkota har fått mugg. Så det blev till att tvätta rent (inte poppis) och tvätta med hibiskrubb och när det verkat ett par minuter skölja av.

Det gick ändå ganska bra. Testade med slangen först men det gillar hon inte alls så jag gick över till hink och svamp. Efter ett par tillrättavisningar när hon sprang runt mig så stod hon helt stilla med hängande grimskaft medan jag svampade av benet. Det var ju inte så farligt visade det sig. Kan ju inte säga att jag är glad över att hon har fått mugg, men nu blir vi ju så illa tvungna att tvätta det varje dag så då lär vi ju lära oss att det inte är farligt på köpet!

Efter stallet åkte jag hemåt och idag ska jag gå och lägga mig tiiiidigt. Jag behöver fylla på sömnkontot lite efter helgen, samt att jag gick upp extra tidigt i morse för att köra Axel till flyget. Igen! Tur att flygplatsen ligger längs vägen till jobbet! Denna gången är han i Skellefteå på mässa med jobbet och han är tillbaka först på torsdag kväll.

Det var en gång en bro

Kommer ni ihåg denna bro? Förra sommaren byggde jag och Axel den i en av hagarna i stallet, för att hagen skulle kunna utökas till andra sidan ån.

IMG_1385

På bilden ovan här är den nästan klar, bara ramperna på sidorna fattas. Här ser ni även de rejäla stockarna som är brons underkant, och stenfundamentet som bron vilar på.

IMAG1578

Här är bron från andra sidan, nu med en ramp på varje sida så hästarna kunde gå över.

För ett par veckor sedan kom det ofantligt mycket regn och ån förvandlades till en flod i princip. De som bott i området en längre tid säger att de aldrig sett något liknande. Floden drog i alla fall med sig det mesta som kom i dess väg; pinnar, sly, bildäck, hela träd. Och en bro. På bilden nedan ser ni hur vår fina bro ser ut idag.

BroJa. Inte riktigt bra va? Ni ser de stora stenarna lite till höger i bild, där ligger bron på de tidigare bilderna. Ni ser också andra sidans ramp och räcket på bron som är aningens demolerat. När man tittar uppströms är det lite plockepinn-känsla bland träden nära ån och man ser att vattenståndet varit väldigt högt. Tråkigt..

Jag vet inte riktigt hur planen blir med bron, men det måste ju röjas upp i alla fall, och då kanske det går att återanvända delar av bron, men det återstår att se.