Onsdag

Jag åkte från jobbet vid fyratiden som vanligt idag och satte kurs mot stallet. Jag hämtade lite grejer som jag behövde och tog sedan bilen ner till hagen. Mina hästar går ju fortfarande i en av sommarhagarna som ligger en bit bort från stallet, ungefär 600m eller så. Jag borstade de båda i hagen medan de åt lite betfor och sedan tog jag grimma och longerlina på Kaprifol, träns på Alice och hjälm på mig själv. Sedan gick jag en bit med båda hästarna, för att komma bort från den trafikerade vägen, och så gick vi in på grusvägen som leder till ridhuset och där hittade jag en sten efter en liten stund så jag kunde kravla mig upp på Alices rygg. Med Kaprifol som handhäst skrittade vi till ridhuset och en bit förbi innan jag vände och red tillbaka till hagen. Jag hade egentligen tänkt att rida en slinga så jag kom runt, men jag tappade bort mig lite och ville inte chansa på vägen när jag hade Kaprifol med som handhäst. Får testa igen på fredag, då hänger Linda med till stallet igen!

IMG_8931

I morgon blir det vila för hästarna, då ska jag till gamla stallet och ha hoppträning. Jag har klämt in en extra träning för Saga, nu har vi nämligen siktat in hennes tävlingsdebut med Imagine så det skadar ju inte att träna lite extra innan dess.

Planerar för fullt

Åh vad roligt det är nu när båda hästarna är redo att ”sparka igång hösten”! I går bokade jag ridhuset på lördag klockan tio, då ska Kaprifol löshoppas! Självklart får Alice också hänga med, men det blir nog ingen direkt hoppning för hennes del.

Det blir väl inga direkta höjder för Kaprifol heller, men man måste ju börja nån stans! Det ska bli lite roligt att se vad hon tycker om ridhuset också.

Kan inte riktigt låta bli att kika igenom alla bilder om och om igen ibland på kvällarna och jämföra med nya. Det händer så mycket med en unghästs kropp! På dessa bilder till exempel, här emellan har hon i princip bara haft sin sommarvila men jag tycker ändå att hon har växt i sin kropp ytterligare och ser snäppet mer ”vuxen” ut.

20140909-7

2014-06-08                                                                                    2014-09-09