Ja hade det inte varit för ”fysiklektionerna” på dagtid så är det ju nästan som att ha semester!
Jag anlände till Frankfurt i går kväll, lite försenad men jag lyckades ta mig till rätt tåg-plattform där jag fick vänta en halvtimme på tåget som tog mig till Karlsruhe. Där hittade jag en taxi som körde mig till hotellet dryga 8km bort på ungefär lika många minuter (eller färre!) och jag blev avsläppt precis utanför receptionen 23.20. Knappa fem minuter senare steg jag in på mitt fina hotellrum, tog en dusch och trillade i säng och sov hur gott som helst.
Kursen börjar inte förrän kl 9.00 på morgonen och eftersom företaget Rigaku där kursen hålls ligger granne med hotellet förstår ni säkert att jag fick sova ut ganska så bra i morse! Förmiddagen på kursen vigdes åt att fräscha upp fysikkunskaperna i röntgenstrålning, diffraktion och diverse olika kristallstrukturer. Vi bjöds på fika och lunch och under eftermiddagen tog vi oss en närmare titt på instrumentet som vi ska använda lite mer under de resterande dagarna av kursen. Just dag har det inte varit så mycket ny information för min del, men det var ganska så trevligt med en mjukstart. I morgon ska vi arbeta mer med mjukvaran och analysera lite prover med instrumentet, så det ser jag fram emot!
Klockan 18.00 var vi klara för dagen och några av oss kursdeltagare samt vår kursledare åkte in till Ettlingen centrum där vi satte oss på en tysk restaurang för dagens middag. Väldigt trevlig restaurang i en gammal biograf, god mat och egenbryggd öl! Efter maten valde jag och två andra att promenera tillbaka till hotellet så lite frisk luft har jag fått också, samtidigt som vi fick se lite utan den gamla delen av staden som är väldigt charmig. En dryg halvtimme tog det att gå i raskt tempo så nu när jag är tillbaka på hotellet strax efter klockan 22 är jag mer än nöjd över dagen och ganska så redo att sova!
Och hästarna mår bra! Syskonbarnen var där och pysslade som ni ser 🙂




















