Ridtur och hagbygge!

IMG_4638Igår sken solen över gården när jag kom hem och jag gick ganska så direkt ut till hästarna. Planen var att rida Alice barbacka med Kaprifol som handhäst så jag gjorde ordning båda lite snabbt och satt upp. Jag red en liten runda på dryga tre kilometer som tog oss ner till sjön och upp till nya kyrkan via fina grusvägar. Hästarna var pigga och nyfikna men höll sig i skinnet! Trots att även Alice hade bra tempo i skritten fick jag bromsa Kaprifol ganska ofta, hon har för långa ben! Men det gick jättebra, vi travade ett par gånger men skrittade annars hela vägen.

Jag har laddat hem Runtastic till mobilen igen och hade igång den under ridturen och se här blev det! Jag var lite långsam med att sätta igång den, start och mål är vid den röda pricken!

IMG_4646

När hästarna fått komma ut i hagen igen satte jag igång med byggandet av vår andra hage. Fårstängslet försvann ju i helgen och i söndags slog vi ner de befintliga stolparna lite hårdare samt började sätta isolatorer där det fattades. Idag fortsatte jag med isolatorerna och när de tog slut började jag dra lite tråd.

IMG_4642IMG_4643Nu fattas det bara lite stolpar längs två korta sträckor där vi flyttar staketet, isolatorer på dessa stolpar och sen tråd. Sen kommer hästarna få byta hage, det finns alldeles för mycket gräs i denna hagen för att vänta längre!

IMG_4644