Esmées andra dag

På lördag morgon gick jag ut och tittade till hästarna för att se så de klarat natten bra och det hade de. De var redan lite mer tajta som flock även om Kaprifol gärna hade Alice och Esmée lite åtskilda, det har hon dock slutat med nu.

Esmée är väldigt nyfiken av sig och kom genast i full galopp när jag närmade mig. Kaprifol och Alice nöjde sig med att komma gåendes i sakta mak.

Den sista bilden är från i dag på förmiddagen, Kaprifol och Esmée låg länge och vilade, och i olika omgångar medan Alice varierade med att äta gräs och stå bredvid och vila. Även Esmée har fått lära sig att ha fåglar på ryggen också som ni ser!

Idag har jag även pysslat lite mer med hästarna nu när de landat lite. Först fick Esmée komma ut och få lite kraftfoder samt bli lite borstad. Lite otäckt men hon skötte sig ändå bra. Kaprifol fick också bli lite snabbt borstad innan jag och Axel tog med oss henne på en promenad in i skogen. Alice var lugn medan Esmée blev lite tokig när vi gick, hehe. Bra sällskapshäst jag lånat va? Hon höll sig dock i hagen hos Alice och lugnade sig lite när vi kom utom synhåll. Blir nog bra med lite träning!

Alice blev också lite ompysslad såklart men hon fick ingen extra motion idag, hon är fortfarande brunstig så hon är lite extra seg och sävlig.

I morgon ser vädret ut att bli bra så då ska jag nog kunna ge mig iväg på en liten tur med nån av hästarna!

Internet!

Nu har vi fått internet så nu kan jag bomba er med bilder! Vi börjar väl med ihopsläppet av Esmée och mina två tjejer?

Sofia kom med Esmée på kvällen och efter en liten bensträckare fick Esmée komma in i hagen till mina. Det blev väldigt odramatiskt. De hälsade på varandra och sen drog de några varv i galopp och sen började de äta gräs. Kaprifol sprang gärna med och Alice hängde med en stund, men sen ställde hon sig hellre i mitten av hagen och tittade på =) Självklart blev både Alice och Kaprifol brunstiga, speciellt Alice.

Sofia åkte hem efter en rundtur på gården och i huset, och lite kaffe. Esmée var lite orolig under kvällen och gnäggade ett par gånger men hon lugnade sig sedan. Detta är ju första gången hon är iväg utan sin mamma och första gången hon ”flyttar” så det är ju inte så konstigt att hon är lite orolig och på tå.