Det har tagit ganska så exakt tre veckor för Katla att förstå att han kan gå genom kattluckan helt själv. Vi monterade den helgen innan vi åkte till Island och de första dagarna tejpade vi upp luckan så att han fick börja med att lära sig att kravla sig igenom hålet. Det gick snabbt och var inga problem.

När vi kom hem från Island testade vi att stänga luckan, och Katla satte sig glatt framför luckan och bad oss att öppna hans privata dörr för honom. Då gjorde vi så att vi hade luckan halvt öppen, så att han fick känna luckan lite mot huvudet och ryggen när han går igenom, och det gick också bra. Vi gjorde luckan mindre och mindre öppen hela tiden och till sist var den bara öppen en centimeter. Här började katten faktiskt tänka lite och stack in tassen för att knuffa undan luckan, innan resten av kroppen följde efter. När han lyckats med detta ett par gånger stängde vi luckan helt. Och plötsligt hände det. Katla var ute när vi åkte hemifrån till jobbet, och när vi kom hem var han inne! Det tog ytterligare en dag innan han fattade att han kunde gå ut också, men både i går kväll och nu i morse har han försiktigt stoppat in tassen i luckan som då har öppnat sig. I morse tog det några försök innan han gick igenom, men nu när han har klarat det några gånger så vet han ju hur han ska göra!
Så skönt att han nu kan var ute och inne hur mycket han vill, även när vi vill sova och när vi är på jobbet! Han går mycket mera in och ut nu när han kan göra det själv.