Vi jobbade lite i stallet igår, jag och Axel och för tillfället är det ju takbalkar som det handlar om, samt att de sista stålbitarna fått ett andra lager med färg.
Vi började med att fixa två stöd till balkarna över ligghallen, de ska sättas ihop med balkarna på det här viset:

Här ser man att vi har ”halverat” dem så de sitter ihop stadigt och bra.

Så här ser de ut när vi ställt dem på plats, längst in till vänster i ligghallen. Balken som ligger överst ligger bara där så vi ser att alla hamnar på samma höjd. Över här kommer ju bara det spontade golvet sen.

Dessa balkar skarvas sedan över stallgången, på det här tjusiga viset:

Vi fick alltså upp de två första balkarna igår, de är dock inte ihopsatta ännu eftersom det kräver limning och skruvning, och limmet är inte så förtjust i minusgrader har jag hört!
Nu på morgonen har vi -10, så det återstår att se om vi jobbar nåt idag eller om det är för kallt. Vackert är det i alla fall!