I förmiddags provade vi en ny ridväg, Rebecka och jag. Delar av vägen har jag ridit förut men en sträcka var ny. Dryga sju kilometer och mestadels grusvägar men även lite skogsvägar och asfalt.

Vi höll oss mest i skritt eftersom vägarna var frusna och delvis snötäckta, men en del sträckor kunde vi trava på i alla fall. Kaprifol var riktigt avslappnad idag, trots en lugn dag igår där hon gick som handhäst bredvid Alice. Eftersom hon var på sitt snälla humör bytte vi hästar efter dryga fyra kilometer så Rebecka satt upp på Kaprifol och jag på Alice.

Det var roligt att rida Alice lite längre igen, även om det är hemskt att byta hästar så där mitt under ridturen. Alice är SÅ BRED att sitta på jämfört med Kaprifol, värst för Rebecka såklart; att gå från att sitta på breda Alice till smala Kaprifol. Haha. Men det gick bra!

Nu längtar jag ännu mer till våren så vi kan rida lite mer ordentligt på dessa fina vägar! Bra för hästarna dock att komma igång med konditionen lite långsamt så här efter vintern.