Det var ju ett tag sen nu men innan all ledighet drog igång var ju jag och Kaprifol (och Rebecka) och tränade lite markarbete för Åsa. Det blev en liten filmsnutt av det hela som jag tänkte jag skulle lägga upp här. Det är väl på tiden det blir lite mer hästar här på bloggen, så börjar med detta!
Dagsarkiv: 25 december, 2016
Julbarn
Det blev en intensiv dag igår, det var ju minst sagt ett fullt hus i Åmål med alla syskon och syskonbarn på samma plats. Vi började dagen med att Axel, Johan, Anders och Peter åkte till skjutbanan och vi andra vuxna gick ut en stund i skogen och rastade barnen lite.






Lagom till fikat när alla var tillbaka i huset kom pappa och vi åt massa choklad, lussebullar och pepparkakor. Barnen lekte väldigt bra av sig själva på övervåningen så vi vuxna kunde umgås lite i relativt lugn och ro faktiskt! Snart var det dags för lunch och vi åt julmat så magarna nästan sprängdes. Vid tre var det såklart dags för Kalle Anka, och jag tror att detta var första året som barnen faktiskt uppskattade programmet, haha. Under eftermiddagen blev det mer lek, ett tomtebesök och lite bad i badtunnan för några, och så lite film innan barnen fick gå och lägga sig.






När barnen sov åt vi vuxna middag; älgstek, oxfilé, rotfruktsgratäng, sallad och mycket god sås! Sen satt vi och pratade och åt choklad och julgodis tills vi inte länge orkade vara vakna länge. Typ halv elva, haha!
Nu idag har vi ätit frukost och så småningom ska jag och Axel dra oss hemåt.