Redo för oväder

Ja nu har det börjat blåsa där ute, skönt att sitta inne då 🙂 Innan jag kom in har jag mockat lösdriften, tagit på Alice ett täcke och promenerat med Kaprifol och Simon. Rebecka har skrivit tenta idag så jag tog hand om hennes fuxpojke och eftersom jag tänkte röra lite minimalt på Kaprifol fick han följa med som moraliskt stöd. Jag vet inte vem som var harigast när vi närmade oss den mörka skogen dock, men lyckligtvis överlevde vi alla tre och inga skogstroll kom för att äta upp oss.

img_5046

Efter den lilla promenaden fick Kaprifol täcke på sig, och inte vilket täcke som helst utan hennes (och mitt) livs första täcke med hals! Haha!

img_5051

Blev hon inte sööööt? Jag köpte det begagnat av Camilla häromdagen, halsen går att plocka av så man kan använda det som ett ”vanligt” täcke också, men tänkte att nu när det ska regna och blåsa konstant i typ två dagar kunde hon ju faktisk få ha halsen på.

img_5053

Hon verkade tycka att halsen var lite konstig först, men hon vänjer sig säkert.

img_5057

Duktiga på att stå stilla lösa var dem också! Kaprifol behöver ju träna på det i alla situationer (att stå still alltså, inte nödvändigtvis lös) så hon fick även stå kvar medan jag  plockade undan lite snabbt och släppte ut Simon.

img_5061

Halvvägs

Som jag skrev i går fick vi några golvbrädor på plats medan vi väntade på att middagen skulle bli klar, och vi är nu lite mer än halvvägs! Vi lägger just nu golvet i sovrummet, men garderoben hängde ju med fram till dörren så även där inne är lite mer än halva golvet lagt.

Det blir himla snyggt! Jag gillar den skarpa kontrasten mellan det mörka golvet och de vita väggarna, men även fototapeten gör sig väldigt snyggt mot golvet, den gör övergången lite mjukare liksom.