Trött och seg

Idag är en trött och ganska motivationslös måndag. Jobbet har rullat på bra (fick supergod kycklingsallad idag, himla trevlig grej det där med teknikluncher!) och jag kom iväg hemåt strax efter fyra. Men jag har varit, och är, väldigt trött idag och gäspat konstant hela dagen, haha. Helst skulle jag velat tillbringa hela kvällen under en tjock filt i soffan, men det får bli en annan gång. Jag har dock inte gjort så jättemycket mer ändå, men lösdriften har blivit mockad, Zack och Kaprifol har fått en promenad och medan Axel var ute och sprang lagade jag kvällens middag. Till sist var det även dags att rulla ut veckans höbal och jag skojar inte när jag säger att det var den tyngsta hittills på hela säsongen. Vi säger nästan alltid numera när vi rullar ut en höbal att vi nog kommer fortsätta med det även sen när traktorn funkar, för det går väldigt snabbt och smidigt. Men dagens bal hade bannemig traktorn fått bära om han kunnat!

Angående motivationen så är det väldigt segt just nu när vägarna är hårda, förrädiska isfläckar lurar och gärdet och skogsvägarna är knaggliga. Skritt i all ära, men det blir ju rätt tråkigt i längden. För att få lite motivation tittar jag på denna listan:

skarmavbild-2017-02-06-kl-20-35-48

På måndag nästa vecka går solen ner först klockan fem!! Huj vad minutrarna tickar på, är det inte fantastiskt att se? Snart kan man rida ut utan pannlampa efter jobbet!

En annan motiverande bild, som dock inte är lika säker som siffrorna ovan, är denna:

skarmavbild-2017-02-06-kl-20-34-43

Även om vintern inte är slut än ser det ut att kunna bli ett litet andningshål i nästa vecka i alla fall! Där ska det galoppas på grusvägar och trimmas dressyr på banan minsann!

Sovrummet

Vår tredje grej på att-göra-listan för igår var ju att sätta upp de sista brädorna på väggen i sovrummet. Och det gjorde vi! Det gick ganska lätt och smidigt, det var ju inte så många kvar. Högst upp ska det upp någon slags list också så man inte ser övergången mellan brädorna och väggen på samma sätt.

När brädorna var på plats tömde vi sovrummet på grejer och började filura på hur vår sänggavel ska se ut. Vi satte upp maskeringstejp i sängens storlek för att få en liten känsla av hur det skulle bli. Själva sänggaveln kommer byggas i samma brädor som väggen bakom, och själva sängramen kommer vi göra av golvbrädor som vi har kvar.

img_5425

Axel tog det hela ett steg längre och ritade in det hela i datorn, så här ser man verkligen hur det kanske ska bli! Grejen som sticker ut till vänster om sängen symboliserar att det är en låda som går att öppna. Blir nog inte så tokigt!

screen-shot-2017-02-05-at-17-56-50