I förmiddags kom Susanne och barnen hit och hälsade på och de hänge med till ”veckans barntimme” i församlingshemmet och var med på sångstunden, lek och fika. Det var skoj! När vi kom tillbaka flyttade vi fåren till nya betesmarker (liten tillfällig hage i hagen vid huset), det finns en söt film på Facebook om ni vill se lamm som skuttar omkring (sorry pappa, du kanske kan be Regina visa? :P) De fick äntligen en lite roligare hage med massa gräs, träd och stockar att hoppa på och över.

Hagen vid huset är under dagen färdigstängslad så efter lite småfix i morgon kommer fåren få gå ut i stor hage, de kommer nog bli lyckliga!

Jag tror att barnen kanske precis har cyklat här, riktigt så ”hönsig” är nog inte Susanne att de behöver hjälm när de är ute och leker, hehe.

Och så grillade vi korv till lunch!

Och så glömde jag ju visa att jag och mamma röjde lite i lekstugan häromdagen. Länge lite trasiga grejer, sopade golvet, skakade mattan och organiserade lite. Så här såg det ut innan Lucas och Oliver varit där inne, jag har ingen efter-bild dock (men tror inte det är så illa faktiskt). 
Nu är det helg! Planen för helgen är nog att få igång grönsakslandet, och så släppa ut fåren då.