Temadagar

Den här veckan när Axel är borta kör jag och barnen ”temadagar” på eftermiddagarna efter förskolan/fritids. Igår, måndag, blev det lekdag och vi cyklade hem till kompisarna Otto och Ebbe nästan direkt efter hemkomst. Där lekte barnen hela eftermiddagen och först strax före sju var vi hemma och hann äta en smörgås innan lite kort tv och läggdags.

Idag har vi kört ”speldag” och spelat Bondgårdspelet, Bamsespelet två gånger och vänd-tio oräkneliga gånger. Loke tröttnar aldrig! Vi lekte lite ute också för det var en himla fin eftermiddag, annars sa väderprognosen regn och åska så jag tänkte jag var smart när jag planerade in spellagen idag.

I morgon är planen att det blir en ponnydag! Jag tänkte att vi ska åka en runda med Assim och vagnen – vi har bara nio kilometer kvar i vår tävling att nå 50km, så två rundor till och saken är biff! Sen har ju nu Nora inte fått rida på fleeera dagar så beroende på vad klockan hinner bli och hur energinivån är på barnen blir det kanske lite ridning på Domino efter ponnyvagnen. Annars kan han få vila en dag till, han har sett så trött ut i hagen mån-tis! Mycket nytt som händer i hans liv just nu.

Torsdag har ännu inte fått något tema men vi kommer nog på nåt. Och på fredag blir det pack-dag för på lördag morgon 9.00 blir barnen hämtade av Oma och Farfar för en semestertur med husbilen! Och eftersom Axel inte är hemma förrän på måndag har jag alltså en helt ensam helg framför mig!! Vilken grej va! Nog för att jag älskar min familj så är det ändå rätt najs att vara helt själv ibland också. Jag hoppas vädret blir okej så kan jag måla lite mer rödfärg och så har jag tankarna på ett litet miniprojekt i stallet också… Sen ska jag passa på att greja med hästarna också såklart. Alla fyra (!). Eller fem om vi räknar sommarlånet O’Malley! 🤣 Vi får se vad det blir helt enkelt.

Bakdelen ledde växatävlingen strax före framdelen!