Eftersom vi klippte fåren rätt sent förra året har det inte vuxit ut speciellt mycket ull nu till våren, men klippas ska de ju ändå. Men vi tänkte dock att vi kan strunta i att ta ut en fårklippare och i stället göra själva, några i taget. Så det gjorde vi, först testade vi med min häst-klippmaskin men den var lite för klen (batteridriven som börjar bli gammal) så vi fick låna en klippmaskin av vår höbonde och det gick ju rätt bra ändå! Vi klippte några i taget, och passade även på att fixa klövarna på dem och i lördags blev äntligen de sista klippta så nu är det klart för den här gången. Tretton till antalet, och om ett par veckor är det dags för lamningen att dra igång.

I lördags kom solen äntligen och både vi och djuren njöt av detta. Morfar kom förbi på fika och höll på att sjunka ner i undergjorden på vår stengång, och strax därefter gjorde jag nästan samma sak. Under eftermiddagen, när några kompisar till barnen var på besök, var de duktiga och ställde ut varningskoner!

Lagom underminerat nu när tjälen lossnar, typ.

Vi får väl hälla i en hink grus eller tre så länge, men det för ju onekligen tankarna till att gräva bort ”skiten” och göra nåt annat… En vacker dag så.
Även hästarna har fått röra på sig i helgen, under lördagen blev det löshoppning för hela gänget och det var mycket luft under fötterna på samtliga hästar. Kanske inte så mycket över hinder som överallt annars, men roligt hade de i alla fall. Ponnyerna laddade upp inför hoppningen på det här viset:

Och Kaprifol och Kotten, som faktiskt bara fick en motionsrunda under lördagen, tog igen sig i ligghallen under kvällen.

Söndagen var ju inte lika solig, men det var ju uppehåll en stund i alla fall och då tog vi en runda jag och Nora, med Domino.

Nu har vi en arbetsvecka framför oss och längtar till lördag, då tar jag med mig Nora till mässan på Göteborg Horse Show! Tänkte inte vi behövde någon biljett till själva tävlingarna inne på Scandinavium utan vi nöjer oss med mässan och allt det som händer i paddocken där inne med diverse uppvisningar.