Julafton 2024

Årets julaftonsfirande gick av stapeln med min familj, vi kör vi vartannat år-principen, och platsen för firande blev Åmål! Vi bidrog, förutom med vårt förträffliga sällskap, lite knäck och ischoklad som vi (mest Axel) slängde ihop kvällen innan vi åkte.

På julaftonsmorgonen vaknade barnen tiiiidigt, men det är väl ingen som blev förvånad över det! Eftersom vi snart skulle till Åmål blev det julklappsöppning i sängen, både julstrumporna och de ”vanliga” paketen. Efter detta gick jag ut och fixade djuren och Axel gjorde frukost som vi sedan tog med och åt på vägen mot Åmål, ingen tid att förlora! Och barnen hade ju ingen ro att sitta vid köksbordet och äta heller, de var som små popcorn som irrade runt.

Vi hade fått låna husbilen så när allt var packat hoppade vi in i den och satte kurs mot Åmål. Barnen iklädda sina nya jultröjor och Nora fick passande nog lite pysselgrejer i julklapp så hon roade sig bra, Loke hade lite svårare att komma till ro, men resan gick ändå helt okej.

I Åmål var vi nummer två att anlända, Mormor med Peter + barn var framme precis innan oss. Strax kom även morfar och OERHÖRT mycket senare kom Susanne med familj 😉 Lunch blev det, i julens anda med prinskorv, köttbullar, potatis, sill, lax, skinka. Ja till och med brysselkål stod på bordet! Tror att alla åt sig gott mätta så efter det drog vi på barnen kläder och gick en promenad.

Camilla bor alldeles intill ett friluftsområde så det finns gott om vägar att gå på och julen till ära fanns det en tomtepromenad som vi tog den här dagen, en stig med mängder av tomtar och pynt runtomkring. En man vi mötte påstod att han hade räknat till 118 tomtar, men det var vi tveksamma till!

Vi hade koll på våra åtta egna tomtar i alla fall, där i skogen. Efter tomtestigen kom vi till en skylt som sa ”snötillverkning pågår”, dock pågick det ingen tillverkning just då, men det fanns några snöhögar som barnen roade sig med en stund, lite vitt på julen ändå!

Här var vi mammor nöjda med bilder på barnen, men så kom det en sten och alla barnen utbrast att där måste vi ta en bild också! Lätt rödkindade efter buset i snön.

Efter all denna friska luft tog vi lite fika inne, det blev Kalle Anka på tv och barnen lekte och de vuxna satt och tjötade. Framåt kvällen (fem-tiden kanske, minns inte helt) packade vi in oss i tre bilar och åkte till Åmåls padelhall och spelade padel och pingis tills vi var svettiga och trötta. Vi hade hallen helt för oss själva och kunde därmed roa oss rätt bra i den 1.5h som vi hade bokat hallen. Tillbaka i huset blev det lite dusch och sen mat! Lite gott tilltugg innan maten…..

…. och tjusiga drinkar också. Jul eller skräck-tema, välj själv!

Till middag blev det oxfilé och potatisgratäng, och sen fanns det godis och snacks så det räckte hela kvällen. Efter middagen hoppade alla barnen i spabadet utanför huset och satt där i minst två timmar och hade väldigt kul. Vi vuxna fick inte plats i badet men vi hade väldigt trevlig vid bordet i stället.

Till sist tog dagen slut och vi och barnen gick och la oss i husbilen för en god natts sömn. På juldagen blev det frukost, en sväng utomhus och sen avslutade vi julfirandet med pizza till lunch innan vi alla åkte åt var sitt håll, hemåt igen!

Halva huset klart

Snickarna har jobbat vidare! I måndags var de på annat håll men resten av veckan har tillbringats här och eftersom det var rätt tråkigt väder tillbringades två dagar med inomhusjobb. Med fönstersmygar och fönsterbrädor!

Lister har vi sagt att vi själva fixar, så kan vi måla mm innan vi sätter upp dem. I Noras rum blir fönsterbrädan riktigt djup, så man nästan vill ha en liten trappstege upp!

Vi har även fått in lite ventiler i huset, det har ju varit obefintligt med detta så det var väl bra att få in det också. I dag, fredag, har ställningen flyttats från sida 2 till sida 3 och det ser ju trevligt ut va!

Även om man ju direkt ser sådant som inte ser lika trevligt ut hehe. Tvätt av tegel och målning av fönster hamnar på att-göra-listan till våren.

Snickarna hann köra vidare en stund på nästa fasad också, innan de tog helg. Markiser och parabol åkte ner (och kommer inte upp igen!) och det har rivits panel och spikats läkt.

Förberett för att det ska in ett fönster till också ser ni! Hoppas att det blir måndagens projekt, innan snickarna går på ledighet, det ser jag lite extra mycket fram emot!

Brädhögar

I samband med fasadbytet här hemma står det såklart en container utanför huset för alla brädor som ska slängas. Nu när två av fyra sidor på huset är rivna var containern nästan full, så det blev ju tydligt att det skulle behövas en container till. Vi tänkte då att vi utnyttjar detta lite och passar på att slänga lite brädhögar som samlats på gården, så det pysslade vi med under söndagen. Dels den högen som legat på gårdsplanen och den högen som legat utanför fårhuset.

Väldigt trevlig bonus!

Lördag 14 december

I lördags fick vi ju inleda med att se hur huset såg ut i dagsljus efter veckans arbete och fasaden ner mot Nils är näääästan klar. Det saknas några lock-brädor och sen ska även vindskivorna bytas. Men de nya små fönstren är på plats och det ser väldigt tjusigt ut, fast det är lite svårt att se med den där enorma ställningen framför!

På insidan är husets inre ”blottat” runt fönstren och jag tycker att det ser väldigt charmigt ut när man ser teglet. Vi funderar lite på om vi kan göra något roligt med det i stället för att täcka in det helt, men det återstår att se.

På måndag jobbar snickarna på annat håll och beroende på hur det går för dem kanske de inte kommer på tisdag heller så det är lite oklart hur långt de hinner denna sista vecka innan julledigheten. Nästa fasadsida är ju den där vi ska sätta in ett nytt fönster, så även den sidan blir ju spännande! I fredags anlände också vår nya ytterdörr, skönt att den kom i tid för sista sidan, men det dröjer ju ett par veckor innan det är dags för den.

I övrigt gick lördagen åt till att fortsätta klippa fåren, nu är alla tackor + tacklamm klippta och det är bara fyra baggar kvar så det närmar sig helt klart! Under eftermiddagen var vi på ”glöggmingel” hemma hos Per i byn, tillsammans med en liten fårförening som Axel är ordförande i. Vi kikade på hans nybyggda lada, fikade och grillade lite korv. Per har, förutom får och lamm, kor med kalvar, ankor, katter, kaniner, hundar, två hästar och höns så barnen roade sig länge med att kika på detta och sen lekte de i Pers trädgård tills jag och Axel drog med dem hem. En lyckad kväll helt enkelt!

Luciafirande i dagarna två

I torsdags morse var det dags för Noras luciafirande på förskolan, veckans kallaste dag såklart eftersom firandet var utomhus. Men vi överlevde och det var väldigt gulligt! Efteråt blev det lite glögg och pepparkakor innan Loke gick till sin klass och Nora och hennes kompisar gick in.

På fredag morgon var det dags för Lokes tur och det började först klockan åtta så vi åt frukost tillsammans hemma till tonerna av SVTs Luciafirande innan vi åkte till skolan. Det här firandet gick av stapeln i Equimeniakyrkan och alla klasser deltog, från förskoleklass till sexan. Axel kunde tyvärr inte hänga med då han håller i en kurs på GVC just nu, men jag och Nora var där och vi fick även sällskap av Oma och Farfar. Det var en fint framträdande av alla barn och Loke var uppe två gånger och sjöng, dels med sin klass och se när alla klasser sjöng tillsammans.

Efter musiken var det dags för fika i samlingslokalerna ihop med kyrkan och det blev lussekatter, pepparkakor och skumtomtar till alla. Loke satt med sina kompisar, han är verkligen avslappnad och med i gänget, det är väldigt roligt att se.

Årets Luciabild på barnen togs faktiskt för flera veckor sedan, men tror inte jag har lagt upp den här. men till skillnad från tidigare år då det varit mest tomtenissar och pepparkaksgubbar blev det vitklätt för båda barnen i år. Loke tog på sig stjärngossekostymen och Nora har varit både lucia och tärna i olika omgångar!

Husets framsteg

Husrenoveringen går framåt! Det är väldigt roligt att se hur långt snickarna kommer dag för dag! De är dock inte här varje dag, i fredags hade de lite julfirande till exempel och även idag, onsdag, är de på annat håll. Men de gör framsteg ändå!

Framsidan är numera klar, förutom övervåningen, den tas vid ett senare tillfälle. En fröjd för ögat varje gång man ser det i dagsljus! Vilket inte är så ofta just nu 😉

Och direkt därpå gav de sig på nästa sida, den ner mot Nils. Ställningen monterades och de gamla brädorna åkte ner i rasande fart och ny vindpapp kom upp!

Vi tog även en diskussion gällande de små fönstren på övervåningen då de är i väldigt dåligt skick och vi bestämde att vi faktiskt byter ut dem, och även de två på andra sidan huset. Ett fönster på varje sida är ju inte heller ett ”riktigt” fönster, det vill säga de syns på utsidan av huset men inte på insidan så vi har även diskuterat möjligheten att ta bort dem. Vi kom dock fram till att de bidrar till symmetrin på huset så de får sitta kvar. Och i skrivandes stund har Axel precis varit i Varberg och hämtat upp fyra nya fönster som snickarna då kommer använda sig av!

Snickarna har också hämtat lite extra långa brädor för han som mätte huset från början måste ha missat de superlånga brädorna som ska sitta mellan fönstren på gavlarna, för de vi har räcker inte riktigt där visade det sig! Så de ska vi väl försöka hinna måla ikväll tror jag.

Så i morgon gissar jag att det blir fokus på att flytta ut fönstren i vardagsrummet och byte de två fönstren på övervåningen och därefter kommer panelen upp!

Vi har också köpt nya lampor till framsidan och en av tre har vi fått upp så vi avslutar med en bild där första lampan är uppe!

Helgens arbete

Vi har lämnat en helg bakom oss, och en (för oss) ganska så ovanlig sådan får man nog ändå säga! Eftersom Axel har fått lägga en del tid på vägbygget och fasadbytet låg han lite efter med sina ”vanliga jobb” och behövde därför jobba en del i helgen. I lördags var det därför bara jag och barnen som körde gårdsjobbet under förmiddagen. Men det gjorde vi bra såklart!

Förutom att ta hand om djuren tog vi hand om högen med brädor som låg på gräsmattan, dels efter vår egen rivning av delar av huset men också det som snickarna hann riva innan containern var på plats.

Vi la även en ny presenning över de brädorna som väntar på att ska få komma upp på huset och så fick rosenbusken på bilden ovan en ny frisyr för att inte störa i fortsatt fasadbyte. Frisyren blev kortkort-klippt så vi tog till de ”stora” maskinerna för bortforslingen av de taggiga grenarna.

Efter en lite senare lunch en vanligt blev barnen hämtade av Oma och Farfar för en eftermiddag på Liseberg, tillsammans med några fler. Det betydde att jag fick en eftermiddag helt för mig själv eftersom Axel fortsatte med sitt jobb vid datorn. Det blev en hel del stall såklart, däribland en ponnyvagnsrunda med Domino! Han var riktig pigg så vi gjorde hastighetsrekord på rundan via sjön.

Sen får jag erkänna att jag tog en del tid till att faktiskt inte göra något alls också, soffläge alltså! Barnen anlände först vid läggdags så jag och Axel intog även middagen utan barnen, inte heller det händer så ofta!

Söndagen inleddes med frukost hos svärföräldrarna, tillsammans med alla syskonen, respektive och barnens kusiner. Det firades lite Sinterklaas i efterhand och barnen gick paketjakt i huset. Klockan 10 lämnade vi Loke på kalas och Nora passade då på att rida, så hann Axel jobba en liten stund till.

Vid halv två-tiden lämnade vi återigen barnen hos Oma och Farfar, för jag och Axel hade bokat julbord på Dahlbogården! Ännu en middag utan barnen alltså, men det visste vi kanske inte när vi bokade julbordet 😉 Det var väldigt gott och trevligt! Vi hälsade även på våra lammskinn som finns i butiken på gården.

Även resten av dagen var rätt lugn och därmed var helgen slut!

Husfasad

Ja ni förstår väl att detta kommer vara en hus-renoverings-dagbok den närmaste tiden, men det är ju såå kul att se framstegen som snickarna gör!!

Tisdagens arbete gick åt till att flytta ut alla fönster på framsidan, så de numera är kant i kant med ytterväggen. Det blir väldigt snyggt, och på insidan kommer vi då i alla fall i vardagsrummet ta bort de ”lösa” fönsterbrädorna eftersom det blir bredare inbygga fönsterbrädor här. Just här i vardagsrummet kommer det passa extra bra eftersom vi dessutom kommer sätta in ett extra fönster.

Även dörren flyttades ut, och som en bonus går numera den här dörren att öppna utan höft-knuff! Den bara gliiider upp! Nackdelen är att det drar svinkallt runt, framförallt nertill, och det kommer det väl göra ett tag eftersom vi bestämt att snickarna kör insidan när alla fönster är utflyttade, vilket lär väl bli tidigast i januari… Men det går kanske att trycka dit nåt provisoriskt när denna sida av huset är klar.

Även köksfönstren är utflyttade, vi trodde inledningsvis inte att dessa behövdes flyttas ut, men det blir bäst så!

Så ja insidan är ju inte så vacker nu, men utsidan artar sig! Igår var vare sig jag eller Axel hemma men Farfar gick förbi och skickade uppdatering till oss, för då började ju brädorna komma upp!

Och idag sitter jag hemma och jobbar så jag kan för första gången se huset i dagsljus sen snickarna börjat arbeta.

Jag är jättenöjd med färgvalet och fönsterfodren! Det blir så fint! Och finare kommer det bli såklart när lockpanelen kommer på.

Nu händer det!

I går anlände två snickare till vårt hus och satte äntligen igång med fasadbytet! Som vi har väntat och längtat! De börjar med framsidan, den över garaget så att säga, det är väl en av de knepigare sidorna så det är väl bra att börja där!

Vid lunchtid hade de rivit större delen av panelen! Axel var ju hemma så fick rapport från honom!

När jag kom hem var det ju mörkt, så väldigt svårt att se framstegen tyvärr! Men spikläkt och vindpapp var uppe på en del av väggen och en container stod på plats utanför huset för alla brädor.

Jag gissar att dagens projekt blir att flytta ut fönstrena, men vi får väl se! Kul att det är i gång i alla fall!

Vägbygget

Nu är vägbygget hemma i stort sett klart, det har körts lastbilar med grus i skyttetrafik och grävmaskinen har spridit ut och larvat över, och Axel har kört en vända med schaktbladet efter traktorn och jämnat till det lite. Vägen börjar som sagt precis vid vår gård och går en dryg kilometer in i skogen.

Det som är kvar i ”vägkontraktet” är sprängning av den lilla bergsknallen bredvid verkstaden och fix av grus däromkring, detta skulle gjorts innan helgen men det var krångel med utrustning så det blir förhoppningsvis gjort den kommande veckan i stället.

Sen är det lite småfix som vi själva ska göra sen också, med hängrännor mm, och vi tänker att vi ska grusa hela vägen in mot ladan + gödselstacken i stället för den remsan gräs som fanns här tidigare som ändå knappt gick att klippa. Blommorna blir kvar dock, om de överlever den här behandlingen!

Kul när det händer grejer!