Lite vinter!

Det har snöat till och från hela dagen i Borås, men det var knappt att det la sig nåt på backen lustigt nog. Hemma hade det dock kommit lite mer! Kanske så att gärdet blir ridbart med lite tur?

Alice är jättefluffig och go dessa vintriga dagar, och idag hade hon både snö och ordentligt med spån i pälsen! Underbart att se, hon är ju lägst i rang och går gärna inte in i ligghallen med de andra, men hon är duktig på att passa på när de andra hästarna är ute. Idag verkar hon antigen rullat sig eller vilat lite där inne, härligt 🙂

En annan vinterbild kommer här: varma sockor ända från Holland och Axels mormor! Härligt, och TACK! 🙂

img_5461

Torsdagsmorgon

God morgon, god morgon! Då var en ny dag kommen, men den är inte riktigt lika dan som de andra.

Det är mestadels labbarbete på jobbet för tillfället, både i diverse forskningsprojekt men även rena kunduppdrag. Idag blir det lite avbrott i det hela då jag ska på friskvårdsinspiration idag tillsammans med en kollega. Jag är med i vår friskvårdsgrupp på jobbet och anordnar 2-3 aktiviteter per år där vi gör något ”friskvårdsaktigt” tillsammans. I höstas var vi ju hemma hos mig på sjukamp och om ett par veckor ska vi spela curling här i Borås. Och idag ska vi alltså få lite inspiration till hur man får så många som möjligt att vilja delta i de olika aktiviteterna, tips på populära och enkla aktiviteter och så lite annat runtomkring. Blir säkert kul, och trevligt med lite miljöombyte också, även om det bara är i huset intill.

p1030470