Vår i trädgården

Nu är det äntligen inte så många minusgrader på natten och våren är här på riktigt! Just idag har det väl inte varit så jättefint väder dock, det haglade när jag gick mellan bilen och blomsterhandeln efter jobbet. Lite vårfint måste vi ju ha! Jag köpte några penséer och påskliljor och planterade i krukor, en vid stallet och en vid huset. Blev fint, men kanske lite ”tanigt”, men det går ju alltid att köpa mer. 🙂

Även trädgården börjar visa lite färger, vi har fått både snödroppar och krokusar och det dröjer inte lång tid innan fler blommor tittar fram!

Fiint!

Över hälften

Häromdagen jobbade vi lite i stallet jag och Axel, och Axel fortsatte även sen när jag hade åkt till GHS och det resulterade i att ytterligare tre balkar är på plats i stallet. Nu har vi gjort 10 av 19, så visst närmar det sig!

Jag har även satt upp två krokar i stallet, en vid spolspiltan och en i stallgången, där man kan hänga grimman när man tränsat. Krokarna har Axel gjort en gång i tiden!