Första lagret färg

Då var hela torkrummet målat med första lagret färg överallt!  Träet hade jag ju målat sedan tidigare och nu i kväll fick putsen färg. Det tar minst en strykning till innan vi blir helt av med det blåa dock.

IMG_1290

Det är garderoberna som står mitt i rummet och skymmer sikten lite, därav lite kassa bilder. Det ska självklart upp taklister sen, och en list över den där kanten som blivit över fönstret. Det blir ordentligt vitt! Men det blir bra sen när vi får in lite grejer här inne.

IMG_1291

Mest nöjd blir jag med utsidan, betsen gör sig riktigt snyggt tillsammans med vitt. Även här ska det på lister; både runt dörren och över kanten mellan putsen och sponten.

IMG_1292

Galler på G

Hästarna solade sig så gott i solen i morse, och de verkade titta på nåt spännande också innan jag ”störde” med min höleverans. De var dock knappt intresserade av frukosten så det verkar som att det ändå finns lite gräs att pilla med även i vinterhagen. Kaprifol tog två tuggor typ innan hon gick igen. På lördag blir det mer gräs i alla fall!IMG_1278

I går kväll la Axel lite tid på att böja lite stål på vår traktorskopa som ju för tillfället inte går att använda. Den är nu lite rättböjd igen och nästa steg är nog att svetsa lite tror jag.

Efter detta satte vi upp två galler inne i stallet. Det är ju lite lustigt det där, när man bestämmer sig för att köpa färdiga grejer så tror man att man ska få det lite enklare men så blev det ju inte riktigt med våra galler. Först tog det ju fyra veckor i stället för fyra dagar att få dem levererade, sen var ett galler böjt i leveransen och stängseltråden som vi även beställt (för att få upp summan till fraktfritt) anlände inte alls. Axel har lite dialog med företaget om det hela så det ska väl lösa sig, på vilket sätt vet vi dock inte än. Ett alternativ är att vi provar och böjer rätt gallret och får det till reducerat pris, men om de ändå måste skicka ny stängseltråd till oss så kan de ju lika gärna skicka ett nytt galler. Det blir ju gärna lite försvagat om man böjer det, så jag är tveksam till om det skulle kännas bra.

Vi satte upp två galler i går i alla fall, och även om det ena visade sig vara lite skevt så är jag nöjd med resultatet. Det är ju lite ovant för ögat så här i början men jag tror de kommer smälta in bra när man vant sig!

Vi började med gallret i boxen:

IMG_1282

Och sen ett i ligghallen.

IMG_1280

De är även öppningsbara så det går smidigt att öppna om man vill tvätta fönstret.